Головна » Статті » Цікаві статті

Бур’ян-мутант полює на людей
Бур’ян-мутант полює на людей

Цього року лікарям-дерматологам додалося роботи – усе частіше за допомогою звертаються пацієнти з опіками, спричиненими бур’яном. У переважній більшості людина може описати рослину, якої торкалася, в інших випадках хворі стверджують, що безпосереднього контакту із рослинами не мали. 

Насправді ж рани-опіки викликає борщівник сибірський, особливо поширений у Карпатах. Останнім часом бур’ян особливо полюбляє розростатися на волинських землях, особливо тих, які давно не оброблялися. 

Небезпечна рослина, чиє листя нагадує гарбузове, ще якихось десять років тому не була такою отруйною, як нині. Біологи схильні думати, що роль каталізатора тут зіграв незадовільний стан навколишнього середовища і ...недотримання правил сівозміни. 

Менше того – якщо раніше неприємні й обтяжливі контакти з рослиною були рідкістю, то тепер у восьми випадках з десяти людина потребує лікування у стаціонарі. 

...Валентина К. з донькою працювали на дачній ділянці. Разом з позосталим картоплинням вони вирвали і високий густий бур’ян під тином. Мати сапою стинала стебла борщівника, а донька Марина виносила зілля з городу. За два дні обоє звернулися до лікаря. У матері спухли ноги, з’явилися пухирі, невеличкі ранки, дівчина теж отримала свою порцію “опіків”, й у неї уже почала злущуватися червона шкіра на ногах і руках. 

У міській лікарні поставили діагноз “фітодерматит” і порадили налаштуватися на тривале лікування, таке, як при термічних опіках. Насамперед порадили не роздряпувати пухирі, бо рідина, поширюючись далі по шкірі, може викликати повторне зараження. І чесно попередили, що рубці чи гіперпігментні синюваті плями у гіршому випадку щезнуть лише через 2-3 роки... 

Повна працездатність у жінок відновилася лише через тиждень. А могло б бути і гірше – потерпілі із послабленим імунітетом, які зазнали нападу борщівника сибірського, буває, потрапляють на лікарняне ліжко, а загалом лікуються півмісяця. 

Надалі пацієнтам з важкими формами дерматиту радять уникати сонця, щоб обпечена шкіра могла швидше загоїтись, вживати більше вітамінів й триматися подалі від невідомих рослин. 

Найбільше борщівник сибірський вражає дитячу шкіру, особливо ділянки на обличчі. А загалом же реакція організму на контакт із рослиною залежить від імунної системи. 

Найнебезпечнішим для людини є сік рослини-мутанта, що різко підвищує чутливість шкіри до ультрафіолетового випромінювання, однак не обов’язково вичавлювати собі його на шкіру, ба навіть торкатися бур’яну, варто лишень пройти поблизу цвітучих кетягів або зробити віяло із розлогого листя... 

Серед позитивних якостей бур’яну, який часом виростає до двох метрів заввишки, - його медоносність. Однак господарники нарікають, що борщівник-монстр уже встиг витіснити з ділянок інші бур’яни й потроху зазіхає на площі, відведені під культурні рослини.
Посіви "борщу" були у Вінницьких Хуторах

У той час, коли лікарі застерігають берегтися від борщівника, аграрії, навпаки, пропагують цю рослину. На сайті "Аграрний сектор України" під рубрикою "Технології, що приносять гроші", є оголошення з пропозицією вирощувати борщівник. Тут же подано опис технології його вирощування. 

Фахівці найперше звертають увагу на високу врожайність зеленої маси. Її можна збирати до 500 центнерів із гектара. Таку масу або згодовують свіжою, або силосують.

- У нашому регіоні сибірський борщівник, або, як його ще називають, борщівник Сосновського, вирощували у середині 80-х років, - каже колишній заступник начальника обласного управління сільського господарства Володимир Франков. - Я тоді працював головним агрономом Вінницького району. Поля уздовж траси на Немирів найбільше засівали борщівником. Його скошували до цвітіння, бо потім культура вже була непридатна для згодовування.

Із часом вирощування борщівника для компостування на фуражний корм відпало само по собі. Кажуть, молоко ніби було гірке, а рослина пішла собі завойовувати все нові й нові території. 

До речі, згадку про цю культуру у Вінницьких Хуторах пов’язують ще з одним епізодом. Якось двоє увечері вскочили в гречку, точніше у борщівник. А на ранок на тілі з’явилися підозрілі пухирі. "Грішники" підозрювали, що це від "кохання". Пішли до лікаря й у всьому зізналися. Той лише усміхнувся. Бо насправді сліди на тілі були від контакту з борщівником.

До речі, водіям, коли подорожують автотрасами, теж потрібно бути уважнішими, коли вибігають "у кущики".

Сибірський борщівник - рослина висотою до двох метрів. Схожа на пальму із суцвіттям, як у дикої моркви. Ця рослина особливо небезпечна у період квітування: кінець червня - липень. Опіки, які людина отримує від контакту з ним, доволі глибокі, і лікують їх значно довше, ніж звичайні, бо виникає некроз поверхні шкіри на місці контакту з цією рослиною. У людини може підвищуватися температура, її нудить, морозить. Окрім того, виникають різні алергічні реакції. Якщо людина має астму, то сибірський борщівник може спровокувати приступ задухи. Лікування опіків від цієї рослини складне і тривале, людина втрачає працездатність десь на 1,5-2 тижні.

ДОВІДКА: Фітодерматити ("фіто"- рослина). Є також в своїй основі алергічним процесом. Причина - хімічні речовини, що містяться в молочному соку листя та стебел, а також в пилку отруйних рослин (до них належать жовтці, лілейні, молочайні). При їх застосуванні у вигляді компресів для лікування поперекових і суглобових болів.

Виразки виникають на відкритих ділянках тіла й представлені стійким почервонінням, пухирями, міхурами та іншим висипом.
Лікуються не менше тижня

Якось у липні на прийом до дерматолога прийшла 40-річна жінка. Пацієнтку турбували червоні плямки й водянисті пухирці, які з’явилися у неї під час відпочинку за містом. Того дня погода видалася гарною і сонячною, і жінка провела його на свіжому повітрі: засмагала, купалася в ставку, грала з друзями у бадмінтон. 

Лікар виявила у неї фітодерматит – алергію на “квітучі” водорості. Аби припинити запальний процес, дерматолог призначила жінці протизапальні таблетки, а також мазь, аби відновити й підживити шкіру. 

Лікування дерматиту займає 7-10 днів, — продовжує Галина Мілян. — Воно, як правило, є комплексним - антигістамінні препарати плюс протизапальна терапія: спеціальні мазі з гормональними складниками, вітамінами А і Е, маслом чайного дерева, протизапальні креми, бовтанки. Все залежить від того, які висипання. Якщо це пухирці, які потрібно підсушити, то призначають бовтанку на спиртовій основі, якщо лише почервоніння – то протизапальні зволожуючі креми.




Джерело: http://h.ua/story/24405/
Категорія: Цікаві статті | Додав: Vavaliant (14.05.2009) | Автор: Лора Ляй
Переглядів: 1240 | Теги: опік, фітодерматит, борщівник | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: